Most, hogy egyre rosszabb kezd lenni az idő, így újra visszatérhetünk az egyik kedvenc téli szokásunkhoz, ami nem más, mint a tea fogyasztás. Hiszen mi is lehetne jobb, mint amikor egy hideg este megiszunk egy forró teát, ami nem csak felmelegít, de fajtájától függően még akár a szervezetünket is segítheti?
Ebben a cikkben megnézzük, hogy egyes tea fajták hogyan segíthetnek a mindennapokban.
Legismertebb gyógyhatású teák
Zöld tea:
A zöld teák hatásai valamennyire eltérnek a gyógyteákétól, ezek speciális problémák kezelése helyett, sokkal inkább magas antioxidáns tartalmuk miatt kedvelt ital. Bár a gyógyteákban is találhatóak antioxidánsok, de a zöld teák tartalma ezt a mennyiséget jócskán felülmúlja.
A zöld teákban lévő egyik legfontosabb antioxidáns az úgynevezett EGCG, ami a gyulladások csökkentésében és a káros szabadgyökök semlegesítésében kiváló. Ezek a káros szabadgyökök lehetnek felelősek részben a daganatos megbetegedések kialakulásáért, tehát a zöld tea rendszeres fogyasztásával ez a kockázat jelentősen csökkenthető.
Továbbá ennek az antioxidánsnak hála olyan jótékony hatások köszönhetők még, mint a szívbetegségek kockázatának csökkentése, a vérnyomás és a koleszterinszint normalizálása, az inzulinérzékenység javítása, valamint a fáradtság csökkentése.
Borsmenta tea:
A borsmenta javítja az emésztést és nyugtató hatással van a torokfájásra és a köhögésre. Nyáron az emberek szívesen isznak jeges borsmentateát, de télen is ajánlott a fogyasztása.
A borsmenta egészséges és jótékony illóolajokat is tartalmaz, ezért nem véletlen, hogy ezt a növényt parfümökben, fogkrémekben, fürdő termékekben és cukorkákban is megtaláljuk. Azonban fontos, hogy mindig kikérjük az orvosunk tanácsát, ha kúraszerűen kívánjuk a borsmentát alkalmazni emésztőrendszeri problémánk kezelésére.
Kamillatea:
Az emésztő szervrendszerre is kifejti jótékony hatását: gyomorfekély, gyomor –és bélhurut esetén, vagy ha puffadással küzdünk, remekül alkalmazhatjuk a kamillából készült teát.
Ha nehezen alszunk el, akkor is érdemes elkortyolni belőle egy csészével. Továbbá szájban található betegségek miatt is, mint az afta, és egyéb gyulladásos betegségek, esetében is alkalmazhatjuk.
A gyógyteák hatásai speciális problémákra
De természetesen léteznek teák, amik már nem olyan ismertek és széleskörű a jótékony hatásuk, viszont egy adott probléma esetén sokat segíthetnek. Ilyenekből válogattam össze néhányat az oldalunkról, ahol gyógyhatású teák széles választéka megtalálható.
Cukorstop (Vércukorszint szabályozó):
A keverék elsősorban a szervezet vércukorszintjének csökkentésére, normális szinten tartására szolgál. A gyógytea használata a 2-es típusú cukorbetegség enyhe, kezdődő szakaszában ajánlott.
A nálunk mára feledésbe merült, de a tudomány által ismét felfedezett eperfalevél hatása a legösszetettebb: gátolja a cukor és a keményítő bontásáért felelős enzimet, vizes kivonatában inzulint létrehozó és inzulintermelést fokozó komponenst is találtak. Előrehaladottabb cukorbetegségnél rendszeres fogyasztása alkalmas a gyógyszeres kezelés kiegészítésére.
A tea fogyasztása nem helyettesíti az inzulint és az orvosi felügyeletet!
Eustressz:
Az orbáncfű gyulladásgátló hatása mellett a szakkönyvek kiemelik a nyugtató és kedélyjavító hatását. Készítményeit alkalmazzák migrén, depresszió, ideges kimerültség esetében is. A citromfű levél kiválóan alkalmas álmatlanság megszüntetésére, elismert növényi nyugtatószer.
A komló a sörgyártás alapanyagaként széles körben ismert. Nyugtató hatását számos gyógyszerkészítményben felhasználják.
Szívprotektív (Szívtámogató):
A népi gyakorlatban megfigyelt szívprotektív hatásokat humán klinikai kísérletek bizonyítják. A galagonya elsődleges hatása a szív tevékenységének javítása elégtelenség esetén, de ezen kívül számos előnyös, kívánatos mellékhatása is van.
Keringésjavító hatását állatkísérletekben igazolták. Szintén ilyen módon bizonyított, hogy megakadályozza a koleszterin felhalmozódását a májban. A szúrós gyöngyajak számos készítményben társul a galagonyával, annak hatását támogatja. A golgotavirág elsősorban nyugtató hatásáról ismert, ez a tulajdonsága miatt javasolják szívműködést támogató teakeverékek komponenseként.
Ennek a pár teának a kiemelésével próbáltam megmutatni, hogy milyen széleskörben tudnak a gyógyhatású teák a segítségünkre lenni egy adott betegség esetében. Természetesen ezeket a teákat nem csak a meglévő problémáinkra alkalmazhatjuk, hanem megelőzésre is használhatjuk őket.
Ilyen például az aranyvesszőfű tea, ami a vesekő és vesehomok kialakulásának megelőzésében segíthet.
Mint említettem, az oldalunkon gyógyhatású teák széles választékát találjátok meg, amelyek segítségetekre lehetnek akár a mindennapokban, akár egy adott probléma kezelésében.